Територія

Територія Болгарії 110 550 км², трохи більше Ісландії. Країна розташована на західному узбережжі Чорного моря, на півночі межує з Румунією, на півдні – з Грецією і Туреччиною, на заході – з Сербією і Македонією. Незважаючи на відносно невеликі розміри, ландшафт Болгарії дуже різноманітний. Довжина кордонів Болгарії становить 2,264 км. Річкова межа при цьому налічує 680 км, а чорноморське узбережжя – 400 км; південні і західні кордони визначені в основному гірськими хребтами.

Географічне положення

Рельєф Болгарії неоднорідний. На відносно невеликій території країни знаходяться низовини, рівнини, пагорби, низькі і високі гори, велика кількість долин і глибоких ущелин. Головною особливістю топографії Болгарії є чергування смуг високого і низького ландшафту, які проходять зі сходу на захід через всю країну. Ці смуги (звані геоморфологическими областями) з півночі на південь носять назви: Нижньодунайська низовина, Стара-Планина, Верхньофракійська низовина і Ріла-Родопский гірський масив. У Болгарії три гірських системи: Пирин, Ріла і Родопи. Найсхідніші області біля Чорного моря горбисті, вони поступово набирають висоту на захід, а крайня західна частина країни високогірна. Понад дві третини країни – рівнини, плато або горбисті землі висотою менше 600 м. Долини (нижче 200 м) становлять 31% території, плато і пагорби (200-600 м) – 41%, низькі гори (600-1000 м) 10% , середні гори (1 000 – 1 500 м) 10%, і високі гори (понад 1 500 м) 3%. Середня висота Болгарії – 470 м.

Корисні копалини

Одним з основних джерел мінерального палива в країні – це вугілля, і наявні незначні родовища нафти його замінити не можуть. 92% всіх вугільних запасів, які оцінюються в 10 млрд. Т., Складає буре вугілля.

Наявна уранова руда видобувається в районі Средна-Гора Софійській області. А запаси залізних руд в країні складають лише 10 млн. Т. Родовища залізної руди з домішками молібдену, хрому і марганцю дуже невеликі. Незначні родовища міді, цинку і свинцю.

Є запаси невеликої кількості золота в горах Стара-Паланіна, а також вольфрамової і висмутовой руди в Родопах. Проте, ці корисні копалини, мають значення для економічного комплексу регіону.

Клімат

Площа Болгарії невелика, проте її клімат досить різноманітний. Країна знаходиться в континентальній і середземноморської кліматичних зонах. Болгарські гори і долини є природними бар’єрами або каналами для повітряних мас, що створює різкий контраст у погоді на відносно коротких відстанях. Зона континентального клімату дещо більше, так як континентальні маси повітря легко потрапляють на Дунайську низовину. Вплив континентального клімату сильніше взимку, коли відбуваються сильні снігопади; вплив середземноморського клімату сильніше протягом літа, коли варто гаряча, суха погода. Ефект бар’єру Балканських гір відчувається по всій країні: в середньому в північній Болгарії на один градус холодніше і вона отримує на 192 мм опадів більше, ніж південна Болгарія. Так як Чорне море недостатньо велике, щоб бути головним чинником, який впливає на погоду в країні, воно надає переважне вплив тільки на його узбережжі.

Середня кількість опадів в Болгарії – близько 730 мм на рік. У Добруджі на північному сході, узбережжі Чорного моря, і частини Верхньофракійська низовини зазвичай випадає менше 500 мм опадів і там часто бувають посухи особливо в кінці серпня початку вересня. На решту території Верхньофракійська низовини і Дунайської височини їх випадає трохи менше ніж в середньому по країні; Верхньофракійська низовина часто переживає літню посуху. У більш високих територіях, в яких проходить найбільше злив в країні, середня кількість опадів може скласти понад 2 540 мм, в горах випадає величезна кількість снігу і іноді бувають морози до -30.снежний покрив з кінця вересня по початок червня.

Релігія

Віросповідання в Болгарії вільно. Релігійні спільноти і установи відокремлені від держави, і не можуть бути використані в політичних цілях. Традиційна релігія в Республіці Болгарія – Православ’я.

За результатами офіційного перепису населення Болгарії в 2011 році, 78,2% з населення країни визначили себе релігійними.

Протестанти в Болгарії представлені п’ятидесятницьких Асамблея Болгарії (входять в Асамблеї Бога, 25 тис. Віруючих), адвентистами, баптистами і Свідками Єгови.

Тільки 13,6% болгар відвідують релігійні служби хоча б раз на місяць. 67,3% заявляють, що вірять в Бога, а 24,1% – в загробне життя.

Економіка

Реформи призвели до стабілізації в економіці, підйому промисловості і посилення припливу іноземних інвестицій в країну. Європейська комісія в 2002 році визнала Болгарію країною з ринковою економікою, тим самим визнавши успіхи уряду в проведенні ринкових реформ

Туризм

Туризм в Болгарії становить істотну частку ВВП країни. Більшість туристів відвідують курорт або річний, або зимовий відповідно до сезону. Перспектива розвитку туризму в Болгарії райдужна, країна має і культурні та природні пам’ятки. У 2015 році газета Daily Mail назвала курорти Болгарії самими недорогими в Європі. Продуктовий кошик на ключових болгарських курортах на порядок дешевше, ніж аналогічна на курортах Італії, Іспанії та Туреччини. Крім того, в Болгарії всього зо два не туристичних місяці – жовтень і листопад. Чорноморський березень – це вже впевнена весна з квітучими деревами, в червні щосили купаються в Чорному морі – до вересня. Гірськолижний сезон починається в грудні і триває до лютого.

Чорноморське узбережжя Болгарії – популярний напрям пляжного туризму. Болгарія була одним з найважливіших курортів для соціалістичних країн Східної Європи. У 1990-ті роки галузь пережила спад, однак тепер спостерігається підйом. Основна маса туристів прибуває з країн Західної та Східної Європи, Скандинавії, Німеччини, Росії, України і Великобританії.

Найбільш популярні чорноморські курорти: Албена, Золоті піски, Рів’єра, Св. Костянтин і Олена, Огляд, Сонячний берег, Созополь, Еленіте, Святий Влас.

Бальнео (СПА) курорти: Велінград, Санданські, Хісар, Павло Баня, Нареченські Бані, Виршец.

Гірськолижні курорти: Банско, Боровець, Пампорово, Вітоша. На гірськолижних курортах, як і на чорноморських, ведеться активне оновлення готельної бази та гірській інфраструктури. Будуються нові траси, встановлюються сучасні підйомники (наприклад Doppelmayer). Курорти мають у своєму розпорядженні невеликою загальною протяжністю трас, переважають спуски середньої та низької складності, ніж Болгарія поступається популярним альпійським напрямками. У березні 2008 в Банско відбувся європейський турнір зі швидкісного спуску для чоловіків.

За даними Національного статистичного інституту, в 2016 році Болгарію відвідали для відпочинку та екскурсій 10 604 396 осіб.

Гроші

Валюта країни – болгарський лев. Нестабільний рівень інфляції ставить під загрозу приєднання країни до єврозони. Болгарський уряд планував замінити лев на євро в 2010 році. Станом на 2014 рік Болгарія, як і Хорватія, Польща, Чехія і Угорщина відмовилися від встановлення терміну переходу на євро.

Мова

Офіційна мова в Болгарії – болгарська. Він є першим і поки єдиним кириличним мовою, визнаним в якості одного з 24 офіційних мов Європейського союзу – з 1 січня 2007 року. Офіційна газета Європейського союзу друкується, в тому числі, і на болгарському.

Державні свята

1 січня – Новий рік в Болгарії, День святого Василя, національне свято.

6 січня – Богоявлення (Іорданов день).

7 січня – Хрещення (Іванов день)

14 лютого – Трифон зарізаний, Святий Тріфо (свято виноградарів).

1 березня – Бабуся Марта – мартеніци (прихід весни, древній дохристиянський свято).

3 березня – День визволення Болгарії від османського ярма (затверджений в пам’ять про перемогу російської армії і болгарського ополчення над турецькими військами 3 березня 1878 роки), національне свято.

1 травня – День праці (день міжнародної солідарності трудящих), національне свято.

6 травня – День хоробрості і болгарської армії (день святого Георгія), національне свято.

11 травня – День святих Кирила і Мефодія.

24 травня – День болгарської освіти, культури і слов’янської писемності.

2 червня – День Христо Ботева і полеглих за свободу Болгарії, національне свято.

6 вересня – День об’єднання Болгарії, національне свято.

22 вересня – День незалежності Болгарії (день проголошення суверенного Болгарського царства).

1 листопада – День народних будителів

8 грудня – День студента Болгарії.

24 грудня – Святвечір, національне свято (переддень свята Різдво Христове).

25 грудня – Різдво Христове (християнське свято, святкується з сучасного григоріанським календарем), національне свято.

Тваринний світ

Тваринний світ країни дуже різноманітний: в болгарських лісах живуть козулі, сарни, благородні олені, кабани. У Болгарії багато ведмедів; найчастіше вони зустрічаються в гірських районах, особливо малонаселених. Водяться також вовки, олені, козулі. В горах південно-східній частині країни можна зустріти гадюк. На півдні Болгарії багато черепах. Це рідкісний вид плазунів, що знаходиться на межі зникнення, і влада країни намагаються зберегти його.

Країна славиться своїми пернатими. У дельті річки Дунай зустрічається величезна кількість перелітних птахів, які вважають за краще зимувати тут через сприятливих кліматичних умов. У горах живуть птахи-хижаки: орли, грифи, соколи і яструби.

Коротка історія

У давнину територія Болгарії була заселена фракійцями, які в V столітті до н. е. створили Одрисского царство. З IV століття до н. е. – під владою Македонської держави, з I століття н. е. – Стародавнього Риму (провінції Мезія і Фракія). З II по VI століття територія Болгарії піддавалася нападам з боку численних варварських племен. З 395 року – у складі Візантії. У VI-VII століттях заселена протоболгарами і слов’янами. У 681 році хан Аспарух заснував Перше Болгарське царство зі столицею в Плисці. На всьому протязі історії болгари вели постійні війни з Візантією. Близько 865 року князь Борис I прийняв християнство. При Симеона I країна пережила «золотий вік». У 1018 році Болгарія була підкорена Візантією. 1186 року держава, відоме як Друге Болгарське царство, зі столицею в Тирново було відновлено. При Івана Асен II (правл. 1218-1241) Болгарія грала на Балканах роль гегемона. Завойована турками в 1396 році. На землях болгар утворено бейлербейство Румелия, центром якого в XVI столітті стала Софія. В середині XVIII століття почався підйом національної самосвідомості болгар. Російсько-турецька війна (1877-1878) призвела до створення в 1878 році автономного князівства Болгарія. У 1908 році проголошено незалежну Болгарське царство. У двох світових війнах Болгарія виступала на боці Німеччини. У 1944 році була повалена династія Кобург. Після Другої світової війни розпочато будівництво соціалізму, країна приєдналася до РЕВ (1949) і Організації Варшавського договору (1955). Після відсторонення від влади Т. Живкова в 1989 році були розпочаті ринкові реформи. У 2004 році Болгарія приєдналася до НАТО, в 2007 році вступила в Європейський союз.

Назва країни в формі «Булгарія» (грец. Βουλγαρία) вперше згадується у візантійських джерелах. У болгарських пам’ятках Болгарія фігурує під назвою Вь бл’гарѣх’ – «земля, населена болгарами». За межами країни Болгарія була також відома як Загорія, Загорі, Загора. Після присвоєння Симеоном титулу царя в болгарських правових документах набуло поширення назва «болгарське царство», рідше – «держава» (ст.-слав. Бл’гарско царство / др’жава).

Кухня

Національна болгарська кухня, як і кухні всіх балканських народів, дивно смачна і різноманітна. Географічне положення, сусідство з Грецією і Туреччиною, багатовікові історичні зв’язки, а також багато десятиліть панування останньої на Балканах, вплинули і на її кухню. Спільність культур, одні і ті ж вихідні продукти призвели до того, що в болгарській кухні багато схожого з кухнями Туреччини і Греції. Вона успадкувала багато в чому і кулінарні традиції Візантії. Страви болгарської кухні також дуже нагадують традиційні страви Вірменії та Грузії. Однак, незважаючи на вплив різних народів і культур, болгарська кухня зуміла зберегти свою самобутність і багато її страви залишилися автентичними.

Головне, що характерно для болгарської національної кухні – широке використання різних приправ, прянощів, спецій, трав і зелені. Лавровий лист, петрушка, м’ята, чабер, червоний, чорний і запашний перець, цибулю і часник надають неповторний, тонкий аромат страв, передати який словами неможливо. Його треба відчути самому! Інша особливість болгарської кухні – це любов до м’яса, різноманітним овочам, бобовим і молочним продуктам. Овочі використовуються свіжими, маринованими і солоними, смаженими, тушкованими і печеними, як гарнір до м’ясних страв і самостійно в основних блюдах. Особливо славляться болгарські кухарі своєю майстерністю в готуванні фаршированих овочів.